Bóle kręgosłupa potrafią uprzykrzyć życie. Zmagają się z tym nie tylko osoby, które pracują fizycznie, ale również osoby pracujące za biurkiem, spędzające dużą część dnia przed komputerem.
Mechanizmów powstawania bólu kręgosłupa jest wiele. Może to być kumulacja mikrourazów w obrębie stawów kręgosłupa lub nagły wypadek np. samochodowy. Jednak najczęstszą statystycznie przyczyną, jest nawykowa, nieprawidłowa postawa ciała przyjmowana w ciągu dnia (mechanizm bólu powstający w statyce) lub nieprawidłowe wzorce ruchu podczas schylania się, podnoszenia przedmiotów z podłogi, przenoszenia przedmiotów itp. (mechanizm bólu powstający w dynamice).
Kręgosłup składa się z kręgów, kręgi połączone są krążkami międzykręgowymi popularnie nazywanymi „dyskami”, na wysokości połączenia dwóch kręgów, z rdzenia kręgowego wychodzą korzenie nerwowe. Teraz popatrz co dzieje się z Twoim kręgosłupem i tak zwanym „dyskiem”, kiedy schylasz się:
Kiedy zachodzi ruch zgięcia, Twój dysk przemieszcza się do tyłu. Jak widzisz na 2 obrazku, z tyłu – przebiega korzeń nerwowy. Jeżeli w ciągu dnia wielokrotnie powtarzasz daną czynność w zgięciu tułowia, możesz spowodować, że tkanki, które mają zabezpieczyć „dysk” przed wysuwaniem się do tyłu, zostają rozluźnione i osłabione (przestają stabilizować dysk), to może spowodować, że krążek międzykręgowy wysunie się i dojdzie do ucisku na korzeń nerwowy. W takiej sytuacji możesz czuć promieniowanie do kończyn, ból, pieczenie, osłabienie siły mięśniowej, niemożność wykonywania ruchu kręgosłupa.
Kiedy pojawi się taki incydent, należy działać od razu. Przyjmowanie leków przeciwbólowych i ograniczenie ruchu nie spowoduje, że kręgosłup się sam naprawi. Ból powoduje zaburzenia w obrębie tkanek stabilizujących kręgosłup oraz zaburza prawidłowy wzorzec ruchu kręgosłupa. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza lub fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta zastosuje techniki, które zadziałają przeciwbólowo oraz nauczy Cię, jak powinieneś ustawiać swój kręgosłup i jakie ćwiczenia powinieneś wykonywać celem wyeliminowania takich incydentów w przyszłości.
Warto dbać o swoją ergonomię pracy, wkrótce więcej informacji na blogu!